Akşam Lisesi (2024)

Aksam lisesi | Ümraniye Akşam Lisesi |Aksam lisesi nedir | Lise diploması | Lise mezunu |(2024-2025)

Akşam Liseleri Hakkında Makaleler..

• Akşam Lisesi

• Akşam Liseleri..!

• Acaba akşam lisesi nedir?

• Akşam lisesi genel lisemidir.?

• Akşam lisesi diploması e-devlet'te gözükür mü?

• Akşam liseisne kimler kayıt olabilir..

• Akşam liseleri milli eğitm bakanlığına bağlı okullarmıdır?

• Akşam liseleri ücretli okullarmıdır.?

Halk arasında pekte bilinmeyen, hatta birçok ilimiz de dahi olmayan, özel teşebbüsler tarafından kurulan, ücretli bir okul türüdür.

• Nasıl bir eğitim verir...

• Ne zamanlar eğitim verir..

• Kimlere eğitim verir..

• Özel bir okul mudur..

• Devlet okulu mudur..

 • Ücretli midir..

• Ücretli ise kayıt fiyatları nedir..

• Eğitim süresi kaç yıldır...

• Ne zaman kayıt alırlar..

• Kimler kayıt olabilir..

• Dersler saat kaçta başlar..

• Devamlılık zorunlu mudur..

• Sınıfta kalma var mıdır..

Sorular.. sorular ... Sorular..

Bu soruları daha da arttırabiliriz...

Çünkü, halk arasında pek bilinmeyen bir okul türüdür

Özel Akşam Lisesi.. (Gece lisesi, Gece okulu)

Akşam liseleri aslında düşünüldüğü zaman Türkiye Cumhuriyeti eğitim sistemi içerisinde olmaz ise olmazlardan biridir..

Neden..??

Geçmiş öğrencilik dönemin de lise mezunu olamayan, tam da her şey bitti derken, gerçekten ihtiyacı olanlar için açılan bir kapıdır.

Hayat’a yeniden bir bakış, geleceğe yeniden bir yön verme, kavuşulmayan hayallere yeniden kavuşma kapısıdır Akşam Liseleri... Liseyi bitirmeden hayat’ a atılmak zorunda kalmışsınız. Liseyi bitirme, Üniversiteye gitme hayalinizi içinize gömmüşsünüz, yaşınız 20, 30, 40, 50, 60 olmuş.. Aslında hiçbir şey için geç değil, Lise mezunu olmak hayal değil, zor değil. Artık özel Akşam Liseleri var..

Bu makalemizde de siz değerli öğrenci adaylarımıza yukarıda saydığım sizlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağım.. Gerçi sitemizi detaylı incelediğiniz de tüm sorulara tek tek ayrıntılı olarak cevap da bula bilirsiniz. İstanbul Akşam Liseleri.

Ümraniye Akşam Lisesi.

Bu akşam liselerinin yoğun olduğu ilçe Ümraniye ilçesidir.

Son yıllarda hızla çoğalan özel akşam liseleri, ilköğretim mezunları (eski sistem de ortaokul mezunları), 18 yaşını doldurmuş ama liseye hiç başlamamış, lise eğitimini ara sınıflarda yarıda bırakmış, açık öğretim liselerin de okuyanlar, herhangi bir nedenle örgün eğitimden tasdikname alarak ayrılanlar ve örgün eğitim hakkını kaybeden, 12. Sınıfta beklemeli olan ve denklik belgesi olan yabancı uyruklu öğrencilere lise diploması veren okullardır.

Günden güne göç alarak ve her gün büyüyen İstanbul un bugün ki nüfusu 20 milyon civarındadır. Anadolu dan İstanbul ’a göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın çocukları, ekonomik, sosyal, bölgesel, ya da kültürel birçok sebepten dolayı lise eğitimini tamamlayamamış ve çalışmak zorunda kalmışlardır. İstanbul Akşam Liseleri bu durumdaki çocuklarımız için adeta başlarına konan bir talih kuşu gibidir. Bu durumdaki çocuklarımızın, maddi, manevi, ailevi, sosyal ya da kültürel. Her ne sebepten olursa olsun. Özel akşam liseleri onlara yeniden okuma hakkı tanımakta, hayallerine kavuşturmakta topluma yeniden kazandırmaktadır.

Ancak Özel akşam liseleri bir yandan çoğalırken, bir yandan da fiyat açısından rekabet eylemine girmişlerdir. Örneğin İstanbul Avrupa yakasında ki bir özel akşam lisesi ile, Anadolu yakasında ki özel akşam liseleri arasında fiyatlarda çok farklılıklar görülmektedir. Anadolu yakasında daha çok açılan özel akşam liseleri rekabeti de beraberinde getirmiş olup, öğrenci kayıt fiyatları gerçek fiyatların çok altında kalmıştır..

Örgün eğitim veren özel liselerin fiyatları her sene %100 e varan artışlar gösterirken, bu artış akşam liselerine yansımamıştır.. Çünkü; özel akşam liselerin de de Resmî ortaöğretim kurumlarında uygulanan müfredat, sınıf geçme, devam, devamsızlık, haftalık ders saat ve sayıları, disiplin gibi mevzuat aynen özel akşam liselerinde de uygulanmaktadır. Örgün eğitim veren özel okullardan istenen fiziki şartlar, akşam liselerinden de istenmektedir. Aynı müfredata sahip, aynı fiziki şartlara sahip olmalarına rağmen fiyat olarak örgün eğitim veren özel liseler ile, akşam liseleri arasında uçurumlar vardır.

Tüm bu olumsuzluklara ve zorluklara rağmen özel akşam liseleri eğitim ve öğretimlerine devam etmekten onur ve gurur duymaktadırlar. Önemli bir konuda akşam liseleri hakkında oluşan, yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanan olumsuz düşünceler. Okuluna gitmeyen, derslere katılmayan dolayası ile sınıfta kalan ya da ödemesini yapmadığı için sorun yaşayan öğrenci ve velilerinin akşam liselerini karalamak, itibarsızlaştırmak için uydurdukları, sanal ortamda asparagas olarak paylaştıkları haberlerden kaynaklanan düşünceler.

Oysaki özel akşam liseleri de örgün eğitimde olduğu gibi, yönetmeliği olan, yönetmeliğe göre açılan ve yönetmelikteki yönergeler uygulanarak faaliyet gösteren Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Liselerdir. Kaynak: Millî Eğitim Bakanlığı Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği. AKŞAM LİSELERİNİN FİYATLARI NEDEN FAKLI Tüm ticari işlerde olduğu gibi, planlama, bir işin olmazsa olmazıdır. İyi bir planlama yapmazsanız ilerleyen zamanlarda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara, okulların bulunduğu fiziki şartlara göre E-Okul üzerinden bir kontenjan tanımlar.

Burada kriter okul binasının büyüklüğü değil, fiziki şartları önemlidir. Örnek verecek olursak: 5000 metrekare bir bina alanı olsun, ancak merdiven genişliği 140 cm ise alacağınız kontenjan 250 öğrencidir. Yani fiyat belirlemede kontenjan sayısı önemlidir. Okul binasının yeni olma ya da eski olma gibi durumlarda da kiradan kaynaklanan fiyat farkları oluşabilir. Okul binasının bulunduğu semte göre de yine kiradan kaynaklanan semte göre fiyatlarda farklılıklar oluşabilir. Örnek verecek olursak, Kurtköy'de ki bir okul binası ile Ümraniye merkezdeki bir okul binasının kira fiyat farkı vardır.

Dolayası ile bu da öğrenci birim fiyatlarına yansır. Sene başında kontenjanın dolu değilse, iyi bir gider planlaması yapmadın ise, tüm giderlerini kontenjanın doluluk üzerinden yaptıysan bu da fiyatlara mutlaka yansıyacaktır. Sene başından oluşturduğu fiyattan kontenjanını dolduramayan okullar, boş kalma korkusu içine düşer fiyatları aşağı çekerek fiyat farkı oluşturabilirler. Yeni açılan bir okul öğrenci toplamak açısından ilk sene kar etme amacı olmayabilir.

Yukarıda belirttiğim gibi yüksek oranda kiradan kaynaklanan farklar olabilir. Çalışan öğretmen kadrosunun deneyimine göre farklılıklar oluşabilir. Okulun yeterince finans kaynağı olmayabilir, günü kurtarmaya bakabilir. Peki bur da kriter ne olmalı. -Okulun kaç yıllık deneyime sahip olduğu. -Mezun olan öğrencilerin memnuniyeti, -Yönetim kadrosunun eğitime ve öğrenciye bakış açısı, -Öğretmenlerin deneyimi. -Fiyatlandırmada öğrenciye tanınan kolaylıklar. -Yıllık yapılacak zam miktarının önceden söylenmesi. Yaptığımız araştırmalarda şunu gördük. Öğrenci ücret olarak ödediği paranın 500 tl fazla ya da 500 tl eksik olduğuna bakmıyor. Ben burada okulumu bitirebilir miyim. Okul güvenilir mi değil mi,,? Okul kaç yıllık ve ne kadar mezun vermiş.. Eski Mezun olan öğrenciler memnun mu, değil mi.. Ödemeler esnek mi? Eğitim başarısı ne. Okulun fiziki şartları nasıl.. Yöneticiler ve öğretmenler güler yüzlümü..?

Öğrenciler de, veliler de yukarıda belirttiğimiz konularda bilinç oluşmaktadır, ve bu bilinç çerçevesinde akşam lisesi okulu tercihi yapmaktadırlar.

Biz Ümraniye Özel Umut Akşam Lisesi ve anadolu lisesi olarak üç şubemizle 14 yıldır aynı adreste, aynı kadrolarla eğitim ve öğretim vermeye devam ediyoruz.

Hiç bir öğrencimizi madur etmeden, ödeme zorluğu çeken öğrencilerimize elimizden gelen desteği sağlayarak, binlerce öğrenci mezun etmiş, veliler ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bir konuma gelmiş, güven veren bir kurum olma özelliğini taşımaktadır.

www.umutaksamlisesi.com

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz

0216 415 00 83
Whatsapp Hattı
0543 399 78 74