İstanbul Akşam Liseleri

İstanbul Akşam Liseleri

Akşam Lisesi - İstanbul

Özel İstanbul Ümraniye Akşam Lisemiz, Lise diploması olmayan ve lise diploması almak isteyen, aynı zamanda da çalışmakta olan öğrencilerimiz için istanbulun 39 ilçesinden öğrenci kabul eden, 10 yıllık deneyime sahip, güvenilir, alanında uzman, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bir eğitim öğretim kurumudur.

İstanbul Ümraniye akşam lisemiz gerektiğinde sosyal, kültürel ve ekonomik olarak öğrencilerinin yanında olan, her türlü rehberlik sorunlarına çözüm üreten, her konudaki sorunlarınıza ve sorularınıza çözüm odaklı, erişebilirliği kolay, iletişime günün 7/ 24 saati açık olan bir okuldur.

Son yıllarda hızla çoğalan özel akşam liseleri, ilk öğretim mezunları (eski  sistemde ortaokul mezunları), liseye hiç başlamamış, lise eğitimini yarıda bırakmış, açık öğretim lisesinde okuyanlar, herhangi bir nedenle örgün eğitimden tasdikname alarak ayrılanlar ve örgün eğitim hakkını kaybeden öğrencilere lise diploması veren okullardır.

Günden güne göç alarak ve her gün büyüyen İstanbul un bugün ki nüfusu 20 milyon civarındadır. Anadolu dan İstanbul ’a göç etmek zorunda kalan  vatandaşlarımızın çocukları bir çok olanaksızlıklar nedeni ile lise eğitimini tamamlayamamış  ve çalışmak zorunda kalmışlardır.

İstanbul Akşam Lisesi (akşam okulu) bu durumdaki çocuklarımız için adeta başlarına konan bir talih kuşu gibidir.

Bu durumdaki çocuklarımızın, maddi, manevi, ailevi, sosyal ya da kültürel. Her ne sebepten olursa olsun. Özel akşam liseleri onlara yeniden okuma hakkı tanımakta, hayallerine kavuşturmakta topluma yeniden kazandırmaktadır.

Ancak Özel akşam liseleri bir yandan çoğalırken, bir yandan da fiyat açısından rekabet eylemine girmişlerdir. Örneğin İstanbul Avrupa yakasında ki bir özel akşam lisesi ile, Anadolu yakasındaki  özel akşam liseleri arasında fiyatlarda çok farklılıklar görülmektedir.

Anadolu yakasında daha çok açılan özel akşam liseleri rekabeti de beraberinde getirmiş olup, öğrenci kayıt fiyatları dibe vurmuştur. Aslında devletin akşam liselerini desteklemesi ve kdv oranlarını sıfırlaması gereklidir diye düşünüyorum..

Örgün eğitim veren özel liselerin fiyatları çok yüksek olmasına rağmen, özel akşam lisesi fiyatlarının bu kadar düşük olması pek de adil değil.

Çünkü; özel akşam liselerinde  de Resmi orta öğretim kurumlarında uygulanan müfredat, sınıf geçme, devam-devamsızlık, disiplin gibi mevzuat aynen özel akşam liselerinde de uygulanmaktadır. 

Örgün eğitim veren özel okullardan istenen fiziki şartlar, akşam liselerinden de istenmektedir.

Aynı müfredata sahip, aynı fiziki şartlara sahip olmalarına rağmen fiyat olarak örgün eğitim veren özel liseler ile, akşam liseleri arasında uçurumlar vardır.

Tüm bu olumsuzluklara ve zorluklara rağmen özel akşam liseleri eğitim  ve öğretimlerine devam etmekten onur ve gurur duymaktadırlar.

Önemli bir konuda akşam liseleri hakkında oluşan yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanan olumsuz düşünceler.

Okuluna gitmeyen, derslere katılmayan, dolayısı ile sınıfta kalan yada ödemesini yapmadığı için sorun yaşayan öğrenci ve velilerinin akşam liselerini karalamak, itibarsızlaştırmak için uydurdukları, sanal ortamda asparagas olarak paylaştıkları haberlerden kaynaklanan düşünceler.

Oysaki özel akşam liseleri de örgün eğitimde olduğu gibi, yönetmeliği olan, yönetmeliğe göre açılan ve yönetmelikteki yönergeler uygulanarak faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Liselerdir.

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği

ADALAR, ARNAVUTKÖY, ATAŞEHİR, AVCILAR, BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY, BAŞAKŞEHİR, BAYRAMPAŞA, BEŞİKTAŞ, BEYKOZ, BEYLİKDÜZÜ, BEYOĞLU, BÜYÜKÇEKMECE, ÇATALCA, ÇEKMEKÖY, ESENLER, ESENYURT, EYÜPSULTAN, FATİH, GAZİOSMANPAŞA, GÜNGÖREN, KADIKÖY, KAĞITHANE, KARTAL, KÜÇÜKÇEKMECE, MALTEPE, PENDİK, SANCAKTEPE, SARIYER, SİLİVRİ, SULTANBEYLİ, SULTANGAZİ, ŞİLE, ŞİŞLİ, TUZLA, ÜMRANİYE, ÜSKÜDAR, ZEYTİNBURNU, TÜM İLÇELERİMİZDEN AKŞAM LİSEMİZE KAYIT OLABİLİRSİNİZ.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz

0216 415 00 83
Whatsapp Hattı
0543 399 78 74