Umut Akşam Lisesi – Liselere Yerleşme ve Sonrası

Liselere Yerleşme ve Sonrası

  Liselere Yerleşme ve Sonrası

 

Sekiz yıllık ilköğretim sürecini tamamlayıp mezun olduktan sonra, öğrenciler girdikleri seviye belirleme sınavlardan aldıkları puanlara göre %10 dilim, nitelikli liselere yerleştirilirler.

    Geriye kalan  öğrenciler adreslerini kapsayan mahallelerdeki 5 okuldan birini tercih etmek zorundadırlar. Bu okullar meslek lisesi de olabilir, Anadolu lisesi de olabilir. Eğer öğrenci bunlardan birini tercih etmez ise, sistem otomatik olarak adrese dayalı en yakın bir liseye yerleştirir.

     Bu liselerden hiç birini tercih etmeyen öğrenciler isterse Özel Eğitim Kurumlarından (Özel Lise) birini tercih ederek kayıt yaptırabilir.

      İster nitelikli lise olsun, ister devlet Anadolu lisesi yada devlet meslek lisesi olsun, isterse özel lise olsun; iki eğitim-öğretim yılı  sınıf da kalırsa, örgün eğitim hakkını kaybederler. Örgün eğitim-öğretim hakkını kaybeden öğrenciler bundan sonraki süreçte çok doğru kararlar vermek zorundadırlar.

Bu tür öğrencilerin önlerinde 3 seçenek kalmaktadır.

  1. Özel Akşam Liselerine nakil yolu ile kayıt yaptırmak.
  2. Mesleki Açık Öğretim Lisesine Tasdikname alarak kayıt yaptırmak.
  3. Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak.

 

Birinci Seçenek: Özel Akşam Liselerine nakil yolu ile kayıt yaptırmak.

Devlet Liselerinde yada özel liselerde okuyan öğrenciler, örgün eğitim-öğretim hakkını kaybettiklerinde, eğitimlerini yarım bırakmamak ve lise mezunu olabilmek için nakillerini Özel akşam liselerine aldırarak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Çünkü akşam liselerin de yaş sınırlaması yoktur. Örgün eğitimden tek farkı eğitim ve öğretim saatlerinin akşamları mesai saati sonrası olmasıdır. Akşam Liselerinde de eğitim - öğretim süresi 4 yıldır ve yüz yüze eğitimdir.

Akşam lisesi öğrencileri de yine örgün eğitimde olduğu gibi, askerlik çağları geldiğinde, askerliklerini tecil ettirebilirler. İndirimli toplu taşıma araçlarından yararlanabilirler. Yine akşam lisesi diploması ile Üniversite sınavlarına ve devletin personel almak için açtığı tüm sınavlara girebilirler.

Diğer bir güzel yanı, Akşam Lisesi öğrencileri 12. Sınıfta iken üniversiteye girebilmek için herhangi bir dershaneye gitmek zorunda kalmazlar. Sınıflar az olduğu ve yüz yüze eğitim olduğu için büyük avantaj sağlamaktadır.

İkinci Seçenek: Mesleki Açık Öğretim Lisesine Tasdikname alarak kayıt yaptırmak.

Mesleki açık öğretim liselerinde sınıf geçme sistemi yoktur. Kredili sistem  vardır.  Örgün öğretimden ayrılıp, Mesleki açık liseye geçerken hangi sınıfta iseniz onun karşılığı olan krediyi size tanımlar. Mesleki açık lisenin mezun etme kredisi 242 dir. Mesleki açık liselerde meslek dersleri akşamları yüz yüzedir. Ortak+seçmeli dersler ise yılda 3 kez açılan merkezi sınav sistemi ile yapılır.

Mesleki açık lisesi öğrencileri sadece meslek derslerinden aldıkları kredi ile mezun olamazlar. Ortak+seçmeli derslerinde (zorunlu dersler) kredilerini tamamlamak zorundalar.

Mesleki açık liseden ayrılıp, Meslek olmayan açık liseye geçişler de  meslek derslerinden alınan kredileri iptal edilir.

Yine Mesleki açık lise öğrencileri Mesleki açık liseden ayrılarak Özel Akşam Liselerine geçişlerinde, mesleki derslerden aldıkları krediler silinir. Ortak+seçmeli derslerden aldığı kredilerin karşılığı olan sınıflara kayıt olabilirler.

Üçüncü Seçenek:  Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak.

Açık Öğretim Lisesinde de sınıf geçme sistemi yoktur. Kredili sistem vardır. Açık Öğretim lisesi 192 kredi ile mezun eder. Bir yılda 3 dönem sınav açılır. Sınavlar merkezi sistem ile yapılır. Açık öğretim lisesine kayıt olurken, örgün eğitimde hangi sınıftan ayrıldıysanız onun karşılığı olan krediler verilir. Açık öğretim lisesinde yüz yüze eğitim yoktur.

Açık öğretim lisesinden özel akşam lisesine geçişlerde kredinizin karşılığı olan sınıflara kayıt olursunuz.

Açık öğretim lisesi öğrencileri toplu taşıma indirimli ücretlerinden yararlanamaz.

Özel Akşam Liselerinden Açık Öğretim Liselerine Geçiş

Özel akşam liselerinde sözleşmeler genellikle 1 yıllık yapıldığı için, öğrenci eğer isterse okulların sezon sonu kapanması ile birlikte naklini Açık öğretim liselerine alabilir.

Özel akşam lisesinde hangi sınıfta ise, açık liseye kayıt olurken,  onun karşılığı olan kredi verilir.

Akşam Liseleri Yönetmeliğini okumak için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Liseleri Yönetmeliği için buraya tıklayınız.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği için buraya tıklayınız.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz