2022-23 Dönemindeki Öğrencilerin Askerlik Tecil İşlemleri (2024)

25.06.2019 tarih ve 7179 sayılı “Asker Alma Kanunu” gereğince 22 yaşını dolduran Lise öğrencilerinin (doğum yılı 1998 ve öncesi olanlar) askerlik tecil işlemleri yapılamamaktadır.

Yeni yasaya göre 1997 yılı ve önceki yıllar doğumlu olan öğrencilerin askerlik tecil işlemi yapmalarına gerek kalmamıştır.

Bu durumdaki öğrenciler lise bitmese dahi askere gitmek zorundadırlar. Ancak 1999 ve öncesi doğumlu olan, 12. sınıfa devam eden öğrencilerimiz kaçak duruma düşmemek için muayeneleri yaptırıp, şubat ayında da üniversite başvurusu yapıp, başvuru belgelerini askerlik şubelerine ibra etmeleri durumunda mayıs celp döneminde olan askerlik görevlerini, kasım celp dönemine ertelete bilir, haziran ayında yapılacak olan üniversite sınavlarına katılabilirler.

Haziran ayında yapılacak olan üniversite sınavlarında başarılı olarak bir fakülteye yerleşen (açık öğretim fakülteleri dahil) öğrencilerimizin askerlik durumu 28 yaşının son gününe kadar tecil edilir.

2023-24 Eğitim ve Öğretim Dönemimde öğrenim gören öğrencilerin eğer muayeneleri gelmiş ise, öğrenim gördükleri akşam lisesinden EK-C2 belgesi düzenleterek Aralık ayının son gününe kadar bağlı oldukları askerlik şubesine baş vurarak askerliklerini tecil ettirmeleri gerekmektedir. Son gün 31 Aralık 2023'dur.

Aksi halde kaçak durumuna düşereler ve ceza ödemek zorunda kalırlar.

yas sinirlamasi olmaksizin her yasta lise diplomasi-umut aksam lisesi

Yoklama Kaçağı Sorgulama

Yoklama kaçağı olup olmadığınızı E-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama” buradaki bağlantıya giderek E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra askerlik durumunuzu kolaylıkla görebilirsiniz. Ekranda yoklama kaçağı olup olmadığınızı, eğer yoklama kaçağı iseniz ne kadar süredir yoklama kaçağı olarak gözüktüğünüz yazacaktır.

Ceza Nereye, Nasıl Ödenir?

Şayet yoklama kaçağı ya da bakaya durumundaysanız ve tabloda belirttiğimiz üzere cezalarla karşı karşıya geldiyseniz bunları ödemek durumunda kalırsınız.  Askerlik cezaları vergi dairelerinden ödenmektedir. Vergi dairelerinde cezalarınızı 4’e kadar taksitlendirme şansınız da bulunmaktadır.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz