Özel Akşam Lisesinden Meslek Lisesi Diploması alabilirmiyim

Özel akşam liselerinde Meslek (alan-dal) bölümleri yoktur. Dolayısı ile Örgün eğitim veren mesleki liselerden ya da açık öğretim lisesi mesleki bölümünden özel akşam lisesine geçiş yapan öğrenciler, düz liseden mezun olurlar. Açık öğretim lisesi mesleki bölüm olsun, örgün eğitim lisesi mesleki bölüm olsun, akşam lisesine geçtiklerinde meslek derslerinden aldıkları notlar, krediler, sınıf belirlemede etkin olmaz.

Peki, özel akşam lisesin de okuyan öğrenci nasıl mesleki lise mezunu olur. Yada olabilir mi?

Özel akşam liselerinden mezun olan öğrenci düz lise mezunu olur ama, aynı zamanda bazı şartları uygulayarak  mesleki lise mezunu da olabilir.

Açık öğretim mesleki lise bölümlerinde bir çok meslek dalı vardır.

Akşam lisesinden mezun olan bir öğrenci isterse, akşam lisesinden mezun olduktan sonra, mesleki açık öğretim lisesine kayıt olarak, istediği mesleki bölümü seçerek, mesleki derslerden yüz yüze eğitim alarak mesleki lise mezunu olabilir.

Açık öğretim lisesi mesleki bölümlerinde meslek derslerinin eğitimi yüz yüzedir. Her mesleğin belli bir mezuniyet saati vardır. Seçilen mesleğe göre mezuniyet zamanları ve süreleri değişiklik gösterir.

Tekrar edecek olursak, özel akşam lisesinden mezun olan bir öğrenci, akşam lisesinden mezun olduktan sonra, tercih edeceği meslek bölümü, hangi meslek lisesinde var ise, açık öğretim lisesine kayıt olarak, tercih ettiği mesleki bölüme kayıt olarak ve yüz yüze eğitim alarak,  belirlenen eğitim-öğretim süre saatini tamamlayarak mesleki lise mezunu da olabilirler.

İlginizi çekebilir: https://aol.meb.gov.tr/www/sss.php

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz