özel Akşam Lisesi Nedir

Akşam lisesi, örgün eğitim hakkını kaybeden, lise eğitimine ara veren, açık öğretim lisesinde okuyan, lise eğitimine hiç başlamamış olan, 12. sınıfta beklemeli olan, disiplin suçu nedeni ile okuldan atılan ve yabancı uyruklu öğrencilerin, gündüzleri çalışıp akşamları  eğitimi görerek lise diploması alabilecekelri ücrete tabi özel akşam liseleridir.

Akşam liselerininde diğer  devlet yada özel lislerden hiç bir farkı olmayan liselerdir. Tek farkı akşam liselerinin ders saatlerinin akşam olmasıdır.

Akşam liselerine genellikle lise eğitimini tamamlayamamış, yada örgün eğitimden ayrılmış kişiler tercih etmektedir.

Adından da anlaşıldığı gibi akşam liseleri akşamları, mesai saati bitimi ders saatleri olan bir okuldur.

Otaokul sonu liseye kayıt oldunuz. Lise eğitimine başladınız ve başarısız oldunuz. İkisene üst üste sınıfta kaldınız. Örgün eğitim hakkını kaybettiniz. Okul hayatınız bitmiyor…..

Lise eğitimine başladanız. Çeşitli sebeplerden dolayı lise eğitimine ara vermek zorunda kaldınız. Okul hayatınız bitmiyor.

Lise eğitiminizi tamamlayamadınız ve yaşınız da 18’i doldurdu. Okul hayatnız bitmiyor.

Yine çeşitli sebeplerden dolayı  lise eğitiminizi tamamlayamadınız. Hayata atıldınız. Yaşınız 25, 30 , 35, 40, 45 , 50, 55 , 60 oldu ve lise diplması gerekti. Hiç önemli değil.

Okul hayatınız hala devam ediyor.

Çünki;

Akşam Liselerinde yaş sınırlaması yok.

Yaşınız kaç olursa olsun. Lise kaçıncı sınıftan ayrılırsanız ayrılın. Açık öğretim lisesinde kaç krediniz olursa olsun. Hangi iş dalında çalışırsanız çalışın. Bunların hiç birisi lise diploması almanıza engel değil. Her yaşta, liseye isterseniz sıfırdan isterseniz bıraktığınız sınıftan başlayarak tamamlaya bilirsiniz.

Öğrenciler tarafından en çok sorulan soru, alttan kredi alarak daha erken mezun olabilirmiyim. Yada en erken nasıl mezun olabilirim.

Böyle bir şey söz konusu değil. Çünki akşam liselerinde öğrenciye sadece sınavlarda aldığı notları girilir. Sınıf atlatmalar günü geldiğinde sistem tarafından yapılmaktadır. Yani özel akşam liselerinde alttan ders alma, alttan kredi alma, erken bitirme gibi bir durum alsa yoktur. Tamamen süreçtir.

Akşam liselerinde sınıf geçme sistemi vardır. Başladığınız sınıfa göre, başarılı olmanız durumunda her sene bir sınıf geçerek mezun olur.

Akşam Lisesini araştıran bir kişiye sorulacak ilk soru, şu anki öğrencilik durumunuz nedir.? Diye sorulur.Neden;

Her öğrencinin öğrencilik durumu farklıdır.

Şimdi bu öğrencilik durumlarını katagoriler halinde inceleyelim.

  1. Hiç lise eğitimine başlamayanlar.
  2. Lise eğitimini yarıda bırakanlar.
  3. Örgün eğitim hakkını kaybedenler.
  4. Açık öğretim lisesinde okuyanlar.

Hiç lise eğitimine başlamayanlar:  Hiç lise eğitimine başlamayan öğrenciler, eğer 18 yaşından gün almışlar ise, orta okul mezuniyet belgeleri ile akşam liselerine kayıt olabilirler.

Lise eğitimini yarıda bırakanlar: Lise eğitimini yarıda bırakan öğrenciler, yaşları kaç olursa olsun, bıraktıkları ara sınıftan başlayarak  mezun olabilirler.

Örgün eğitim hakkını kaybedenler:      Örgün eğitim hakkını kaybedenler, yani lisede 2 sene üst üste sınıfta kalan öğrenciler, 18 yaş sınırı aranmaksızın akşam liselerine kayıt olabilirler.

Açık öğretim lisesinde okuyanlar:Açık öğretim lisesi öğrencileri de istedikleri zaman akşam liselerine kayıt olabilir. Açık öğretim lisesine kayıt olan, en az 1 kez sınava girmiş öğrenci kredisinin denk geldiği sınıftan akşam lisesine kayıt olur.

 

Kredisi :01 ile 42 kredi arası: Lise 1.sınıf

Kredisi:43 ile 85 kredi arası: Lise 2.sınıf

Kredisi:86 ile 127 kredi arası: Lise 3.sınıf

Kredisi:127 ile 170 kredi arası Lise 4. Sınıf

Ancak belirttiğim bu krediler Açık öğretim lisesi, Mesleki açık öğretim lisesi olmaması şartı ile geçerlidir.

Mesleki açık öğretim lisesi 192 kredi ile mezun ederken, mesleki açık öğretim lisesialan ve dalına göre, 220 ile 242 kredi arasında farklılık göstermektedir.

Ancak meslek derslerinden alınan kredilerin akşam liselerinde bir karşılığı olmaz. Çünki özel akşam liselerinde alan +dal yoktur.

Merak ettiğiniz tüm sorular için 0216 415 00 83  - 0543 399 78 74 numaralı telefonlarımızdan bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz