Umut Akşam Lisesi – Özel Akşam Liseeleri Kayıt Başlama ve Bitiş Tarihleri

Özel Akşam Lisesi Kayıtları Ne Zaman Başlar. Ne zaman Biter.

Özel Akşam Lisesi Kayıtları Ne Zaman Başlar. Ne zaman Biter.

Özel akşam lisesi kayıtları haziran ayından itibaren ön kayıt olarak alınmaya başlanır. Okulların kapanmasından ve sınıf atlatmaları yapıldıktan sonra kesin kayıtlar oluşturulmaya başlar.

Özel akşam lisesi öğrenci kayıt tarihleri, her öğrenciye göre farklılık gösterebilir.

Sıralayacak olursak.

18 yaşını doldurmuş ama hiç liseye yazılmamış:  Bu durumdaki öğrenci yeni dönem eğitim ve öğretim süreci  başlayana kadar istediği tarihte kayıt olabilir.

Meb. Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri: Açık öğretim liselerinde öğrencilerin, silik, donuk, pasif ve aktif lik durumlarına göre kayıt tarihleri değişebilir. Çünki bir öğrenci aynı anda iki e-okul sistemine kayıt olamaz. Açık öğretim lisesindeki bir öğrencinin durumu eğer silik, donuk ve pasif ise, çalışma günleri ve çalışma saatleri içerisinde, daha önce kayıt olduğu açık öğretim lisesinden istediği an tasdikname alarak yeni dönem eğitim ve öğretim süreci başlayacağı tarihe kadar özel akşam lisesine kayıt olabilir.

Eğer açık öğretim lisesindeki öğrenci aktif ise, bu duruda sınav ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi beklemek zorundadır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tasdikname alabilirler.

Diyelim ki öğrenci açık öğretim lisesinde kayıt yenileme yaptı. Ama sonra fikrini değiştirdi ve akşam lisesine gitmeye karar verdi. Ancak açık öğretim lisesinde durumu aktif olduğu için tasdiknamesini alamıyor, sınavları ve sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Bu durumda Ankara Meb. Açık Öğretim birimine yazılı bir dilekçe ile kayıt yenileme iptalini gerçekleştirebilir, tasdiknamesini talep edebilir. Yaklaşık 15 günlük bir süreçtir.

Açık öğretim lisesinde durumu aktif olan öğrenci tasdikname alamaz. Bu durumdaki öğrenciler kararını önceden vermeli, özel akşam lisesi kayıt tarihlerini geçirmeyecek şekilde durumlarını aktif yada pasif olarak ayarlamak zorundalar.

Örgün eğitimden akşam lisesine geçmek isteyen öğrencilerin kayıt tarihleri:

Bu başlığıda 3’e ayırabilirz.

Örgün eğitimde halen devam ediyor, ancak yaşı 18 olduğu için akşam lisesine geçmek istiyor. Bu öğrenci sınıf atlatmalar yapıldıktan sonra, yeni dönem eğitim ve öğretim tarihi başlayana kadar istediği gün nakil yolu ile e-okul üzerinden akşam lisesine geçiş yapabilir.

Örgün eğitimde 2 yıl üst üste sınıfta kalan öğrenci de, yaş sınırı aranmaksızın sınıf atlatmalar yapıldıktan sonra, yeni dönem eğitim ve öğretim tarihi başlayana kadar istediği gün nakil yolu ile e-okul üzerinden akşam lisesine geçiş yapabilir.

Örgün eğitim sürecini yarıda bırakmış ve yaşı da 18 ve üstleri.

Örneğin aradan 5 yıl geçmiş. Bu öğrencide yine daha önce eğitim ve öğretim gördüğü okuldan sınıf atlatmalar yapıldıktan sonra, yeni dönem eğitim ve öğretim tarihi başlayana kadar istediği gün nakil yolu ile e-okul üzerinden akşam lisesine geçiş yapabilir.

Örgün eğitim süreci 2007-2008 yılından önce olanlar; Bu öğrencilerde daha önce eğitim ve öğretim gördükleri liselerden tasdikname alarak akşam liselerine eğitim ve öğretim süreci başlama tarihine kadar kayıt olabilir, kaldıkları sınıftan devam edebilirler.

Okul Kontenjanları:

Milli Eğitim Bakanlığı her okulun fiziki şartlarına ve sınıf sayısına göre bir kontenjan belirler.

Bu kontenjanı e-okul sistemine tanımlar.

Örnek: e-okulda 250 öğrenci tanımlanan bir okul 251 kişi kayıt edemez.

Dolayısı ile okullar bazen de kontenjanları dolduğu için kayıt bitim sürelerini beklemeden kayıt almayabilirler.

Ümraniye Özel Umut Akşam Lisesi de bu anlamda en çok tercih edilen akşam lisesi olması nedeni ile kontenjanlarımız dolmadan sizleri de aramızda görmekten onur ve mutluluk duyarız.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz