Özel Akşam Liselerinin  Tüm Detayları

Özel akşam lisesi nedir ve tüm detayları baştan başlayarak soru cevap şeklinde anlatmaya çalışalım.

Öcelikle akşam lisesi nedir: Akşam Liseleri şahıslar tarafından kurulan özel okullardır.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlımıdır: Evet Aakşam liseleri Milli eğitim bakanlığına bağlıdır.

Ücrete tabimidir: Evet. Özel akşam liseleri ücrete tabidir.

Ücretleri kim belirler: Her akşam lisesi e okul sisteminde taban ve tavan fiyatını milli eğitim bakanlığına bildirerek kendisi belirler.

Akşam Liseleri neye göre kurulur: Akşam liseleri de diğer tüm özel okullar gibi Milli eğitim bakanlığı okul açma yönetmelik ve yönergeler standartlarına göre kurulur.

Eğitim sistemi nedir.: Milli eğitim bakanlığının  hazırladığı yıllık plan ve müfredata göre eğitim ve öğretim yaplılır.

Özel akşam Liselerinde alan yada dal (meslek) bölümleri varmıdır: Hayır. Özel akşam liselerinde alan yada dal (meslek) yoktur.

Akşam liselerine kimler kayıt olabilir: Akşam liselerinde üst yaş sınırı aranmaz. Hiç liseye başlamamış ve yaşı 18 den gün alanlar. Yaşı kaç olursa olsun açık öğretim lisesinden ayrılanlar. 2 sene üst üste sınıfta kalarak örgün eğitim hakkını kaybedenler ve 18 yaşını dolduran herkes akşam liselerine kayıt olabilir.

Açık öğretim lisesinden akşam lisesine geçiş yapabilirmiyim:  Evet yapabilirsin.

Peki hangi sınıftan başalrım: Kredinin denk geldiği sınıftan başlarsın. Detay için Linke Tıklayınız. https://umutaksamlisesi.com/hizmet-kredinize-gore-sinif-belirleme-6.html

Yani: 43 kredi altında isen lise 1. Sınıftan / 43 ve üstü kredin varsa lise 2. Sınıftan,/ 86 kredin ve üstü var ise lise 3. Sınıftan, / 129 kredin ve üstü lise lise 4. Sınıftan başlarsın.

Akşam liselerinde dönem varmıdır: Akşam liselerinde kredili sistem ve dönem yoktur. Başarılı olman durumunda her sene bir sınıf geçersin.

Akşam Liseleri eğitim ve öğretim süreci ne zaman başla ve biter: Özel akşam liseleride diğer özel ve kamuya ait okullar gibi eylül ayında aynı tarihte başlar aynı tarihlerde ara tatillere gidilir ve yine haziran ayında aynı tarihlerde kapanır.

Akşam Liselerinde hızlandırılmış mezuniyet varmıdır: Hayır. Başladığın sınıfa göre başarılı olman durumunda her eğitim ve öğretim yılı döneminde bir sınıf geçersin.

Akşam liselerinde sınav sistemi nasıldır: Her okul sınavlarını kendi bünyesinde yüz yüze eğitim ve öğretim gördüğü öğretmeni gözetiminde yapılır.

Akşam liselerinde ders başlama saati kaçtır: Ders başlama saati akşam saat 17:00 da başlar.

Akşam lisesine kayıt olmak için gerekli belgeler nelerdir: Akşam Liselerine Kayıt Olurken Gerekli Belgeler; Öğrenim belgesinin aslı, İki adet vesikalık fotoğraf, Nüfus cüzdanı örneği, Askerlik çağındaki adayların askerlikle ilişkilerinin olmadığına dair belge, 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin veli göstermesi.

Mezuniyet süresi kaç yıldır: Akşam liseleri dört yıldır.

Öğrenciliğim süresince askerliğim tecil edilir mi: 22 yaşına kadar tüm erkek öğrenciler lise öğrenciliklerini askerlik şubelerine kanıtladıkları sürece , askerliklerini tecil ettirebilirler. 22 yaşını dolduran yani 1997 ve öncesi doğumlu olan öğrencilerin tecil işlemleri yapamazlar. Eğer öğrenci 12. Sınıfta ise üniversite başvurusu yapıp askerlik şubesine de bunu bildirirse  askerlik hizmeti kasım ayına ertelenir.  Üniversitede 4 yıllık bir programa yazılan (Açık öğretim fakülteleri dahil) öğrenci artık 28 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir.

Öğrenciliğin sona erdirilmesi: Öğrenci eğitim gördüğü liseden, yıl sonu karneleri alındıktan sonra isterse okulundan ayrılarak başka bir okula nakil geçişi yapabilir, açık öğretim lisesine kayıt olabilir yada aynı okulda öğrenciliğini dondurabilir.

Akşam liselerine kayıt olma tarihleri nedir: Akşam liselerine  istediğiniz zaman kayıt olabilirsiniz. Ancak en geç 15 ekim tarihine kadar kayıt yaptıran öğrenciler kayıt oldukları dönemde sınıf geçebilirler.

Kayıt iptali: Öğrenciler yada varsa velileri istedikleri zaman kayıtlarını iptal ettire bilirler.

  1. Bu durumda: MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 56 ncı maddesi hükümlerince; eğitim ve öğretim yılı başlamadan kurumumuzdan ayrılanlara, öğrencinin ödeyeceği yıllık ücretin %10 dışındaki kısmı, eğitim ve öğretim yılı başladıktan sonra kurumumuzdan ayrılanlara ise öğrencinin ödeyeceği yıllık ücretin %10’u ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı öğrenci veli/vasisine iade edilir.

Kayıt ücretlerinin yıllık artışı nasıl olur: ‘’Okulun ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen ücrete (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla % 5 artış; okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise, öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine, (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla % 5 artış yapılarak hesaplanır.’ Şeklinde sözleşmede yer alsada bu artış  öğrenci yada velileri tarafından fazla bulunur genellikle yıllık zam oranları %10 geçmez.

Akşam lisesinden mezun olduğumda diplomamda ne yazar: Hangi akşam lisesinden mezun olduysanız o okulun adı yazar.

Örnek: Özel Umut Akşam Liseisnden mezun olduysanız. ‘’T.C Milli Eğitim Bakanlığı Özel Umut Akşam Lisesi Diploması’’ yazar. Diplomada mutlaka İlçe Milli Eğitim tarafından basılan soğuk damga olmalıdır.

Peki bu diploma ile üniversiteye girebilirmiyim: Evet. Akşam lisesi diplomalar tüm dengi okul diplomalarla eşit ve aynı haklara sahiptir.

Sizlerden gelen sorular ve cevapları: Linke Tıklayınız. https://umutaksamlisesi.com/haber-Ozel-aksam-lisesi-soru-cevap-bolumu-81.html

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz