Umut Akşam Lisesi – Özel Akşam Liseleri hakkında Google arama motorunda en çok aranan sorular - s.s.s

Özel Akşam Liseleri hakkında Google arama motorunda en çok aranan sorular

  1. Özel Akşam Liseleri nedir?
  2. Özel Akşam Liseleri avantajları nelerdir?
  3. Özel Akşam Liseleri fiyatları ne kadar?
  4. Özel Akşam Liseleri kayıt koşulları nelerdir?
  5. Özel Akşam Liseleri hangi şehirlerde bulunmaktadır?
  6. Özel Akşam Liseleri mezunları hangi üniversitelere gidebilir?
  7. Özel Akşam Liseleri ile devlet okulları arasındaki farklar nelerdir?
  8. Özel Akşam Liseleri öğrenci başarıları nasıl değerlendirilir?
  9. Özel Akşam Liseleri hangi dersleri içerir?
  10. Özel Akşam Liseleri öğrencilere hangi ekstraları sunar?

Akşam Lisesine Nasıl Kayıt Olunur.?

Özel Akşam Lisesi kayıt dönemleri  genellikle her yılın nisan ayında başlar, eğitim ve öğretim süreci başlayana kadar (Eylül 15) devam eder.

Bu süreçler içerisinde eğer öğrenci hiç liseye başlamadı ise, ilköğretim diploması ile, lise eğitimini yarım bıraktı ise, nakil yolu ile, açık öğretim lisesinde öğrenci ise, Açık Öğretim Bürosundan tasdikname alarak Özel Akşam Liselerine kayıt olabilir. Öğrenci 18 yaşından küçük ise velisinin kayıt yaptırması şarttır.

Akşam Lisesi kayıt şartları nelerdir.?

-Bir  kişi eğer akşam lisesine kayıt olacaksa, ilk önce ilköğretim (ortaokul) mezunu olmalıdır.

-18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

-2 Sene sınıfta kalarak örgün eğitim hakkını kaybetmiş olması gerekmektedir.

-Öğrenci eğer 2 sene üst üste sınıfta kalarak örgün eğitim hakkını kaybetmiş ise, burada 18 yaş sınırı aranmaz.

-Askerlikle ilişiği olmamalıdır.

Akşam lisesi kayıt ücretleri ne kadardır.?

Her Akşam Lisesi’nin  bağlı olduğu il’e, ilçeye, okulun fiziki şartlarına, kontejan sayısına, deneyimine, güvenirliliğine, doluluk oranlarına, ödeme şekillerine, vadesine  göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle Özel akşam liseleri internet sayfalarında fiyatlarını (akşam lisesi ücretlerini) ilan etmezler.

Akşam lisesi kayıt tarihleri.?

Özel Akşam Liselerinde de diğer tüm dengi olan liseler gibi belli bir kayıt tarihi yoktur. Ön kayıt, kayıt, kesin kayıt yapmak gibi yöntemler izlerler.

Genellikle ön kayıtlarına eğitim  ve öğretim yılının ikinci yarısı başlarlar, eylül ayının sonuna kadar devam eder.

Akşam lisesi nedir.?

Özel Akşam Liseleri; Ortaokul mezunlarının, Lise eğitimine hiç başlamayanların, Lise eğitimini yarıda bırakanların,  Örgün eğitim hakkını (Lisede 2 sene üst üste sınıfta kalmak) kaybedenlerin ve Açık Öğretim Liselerinde okuyanların akşamları mesai saati bitiminden sonra yüz yüze eğitim alarak mezun oldukları ve lise diploması aldıkları okullardır.

Devlet akşam lisesi nedir.?

Aslında devlet akşam liseleri yoktur. Açık öğretim Liselerinin Mesleki bölümünde okuyan öğrenciler için, meslek derslerinin akşamları yüz yüze alındığı devlete ait liseler vardır. Bu liseler zorunlu olan derslerin eğitimini vermezler. Mesleki olan derslerle sınırlıdır. Eğer Açık öğretim lisesi mesleki bölümde değilseniz, zaten yüz yüze eğitim yok.

Devlet akşam lisesi fiyatları.?

Yukarıdaki yazımızda devlet akşam liselerini anlatmıştık. Devlet Açık Öğretim Liselerinde sadece kayıt yenilemede 30 tl ücret ödenir. Bu ücret her yenilemede ödenir.

Özel akşam liseleri.?

Özel  Akşam Liseleri şahıslar tarafından kurulur. Eğitim ve öğretim ücrete tabibidir. Milli Eğitim Bakanlığına ve yönetmeliğine bağlı olarak hizmet verir.

Akşam lisesi sınavları.?

Özel Akşam Lisesi sınavları yıllık plandaki tarihlere göre her akşam lisesi kendi bünyesinde, yüz yüze eğitim aldığı öğretmenler tarafından yapılır.

Açık öğretim lisesi ile özel akşam liseleri arasındaki fark nedir.

Açık öğretim liselerinde kredili sistem vardır. Düz açık öğretim lisesinde okuyan öğrenci 192, mesleki açık öğretim lisesinde okuyan öğrenci 242 kredi ile mezun olur. Oysa akşam liselerinde sınıf geçme sistemi vardır. Başarılı olan öğrenci her sene bir sınıf geçer.

Akşam lisesi öğrencilerinin üniversiteye girişi.

Özel  Akşam Lisesi öğrencileri 12. Sınıfta iken YKS’nin belirlediği tarihlerde şu anki sisteme göre TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testleri) sınavlarına girip başarılı oldukları takdirde Üniversite programlarına girebilirler.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz