Umut Akşam Lisesi – Lise Diploması Nasıl Alınır

Lise Diploması Nasıl Alınır.

Lise diploması nasıl ve nereden alınır?  Lise diploması nasıl alınır? Lise diplomasını alma şartları nelerdir? Lise diploması alabilmek için istenilen belgeler nelerdir? Kimler lise diploması alabilirler? Lise diploması işlemleri nelerdir?

Açık öğretim lisesi, meslek lisesi, düz lise, akşam lisesi, diploması nasıl alınır?

Lise, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemine göre , sekiz yıllık ilkokul ve ortaokulu bitirmiş olan öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumlarına denilmektedir. Ülkemizde Liseyi bitirmek aslında zorunludur. Ancak liseye hiç başlamayan, liseye başlayıp yarıda bırakan, ara sınıflardan ayrılan öğrencilere yada velilerine hiçbir yaptırım uygulanmamaktadır.

Liseye gitmeye kimler hak kazanıyor. Öncelikle bunu açıklamaya çalışalım.

4 + 4 zorunlu sekiz yıllık temel eğitimini (ilkokul + ortaokul) tamamlayan herkes liseye yazılmaya hak kazanır. Ancak liselere de kendi aralalrın da katagorilere, dallara ayrıldığı için her öğrenci istediği liseye gidemez.

Burda bizim konumuz özel akşam lisesi olduğu için, biz akşam lisesine kayıt olma, öğrenim görme, sınıf geçme ve mezun olma konularını irdeleyeceğiz.

Özel Akşam Lisesi nedir? Akşam lisesi devamlılık zorunluluğu olan, yüz yüze eğitim veren ancak ders saatleri akşamaları mesaiden sonra başlayan okullardır.

Özel Akşam Liselerinin Amacı Nedir?

Bu okulların amacı, gündüz orta öğretim kurumlarına devam edemeyenler, örgün eğitim hakkını kaybedenler, açık öğretim liselerinde okuyanlar, lise eğitimini ara sınıflarda bırakanlar, yaşı 18’i geçenler ve orta öğretim kurumlarından ayrılanlara eğitim-öğretim imkânı sağlamaktır. Örgün eğitim hakkınızı kaybetmiş iseniz, her hangi bir açık öğretim proğramında öğrenci iseniz yada yaşınız lise eğitiminizi ara sınıflarda bırakmış iseniz, 18 yaşından gün almış iseniz özel akşam lisesine yazılma hakkınız vardır. Özel akşam lisesine yazılan bir öğrenci başladığı sınıfa göre, derslerinden başarılı olması durumunda, her sene bir sınıf geçerek mezun olur. Özel akşam lisesine yazılmak için; açık öğretim lisesinde öğrenci iseniz tasdikname alarak, örgün eğitim hakkınızı kaybederek akşam lisesine geçecek iseniz nakil yolu ile, eğer hiç liseye başlamadınız ve yaşınızda 18 den gün almış ise, ortaokul mezunu olduğunuzu kanıtlayan bir belge ile özel akşam liselerine kayıt yaptırabilirsiniz.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz