Umut Akşam Lisesi – Devlet Akşam Lisesi (Mesleki Açık Öğretim Lisesi)

Devlet Akşam Lisesi (Mesleki Açık Öğretim Lisesi)

Devlet Akşam Liseleri.

Devlet  Akşam Liseleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı açık öğretim lisesidir. Ancak Mesleki açık öğretim liseleri, Düz Açık öğretim liselerinden farklıdır.

Mesleki açık öğretim liseleri nedir.?

Aslında devlet akşam liseleri diye bir okul yoktur. Milli eğitim bakanlığına bağlı, açık öğretim liselerinde mesleki  bölümlerde, seçilen meslek dalına göre mesleki derslerden akşamları yüz yüze eğitim verilen dersler olması nedeni ile devlet akşam lisesi diye söz edilmektedir. Diğer kültür dersleri yine açık öğretim liseleri ile aynı ortak derslerdir.

Yüz yüze alınması gereken alan/dal derslerinde devamlılık mecburiyeti vardır. 

Öğrenciler bu derslere okulun/kurumun belirlediği plan çerçevesinde hafta sonu veya akşamları devam etmek zorundadır.

Mesleki Açık Öğretim Lisesine bulunduğunuz il/ilçede yüz yüze eğitim vermekle yetkilendirilmiş Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile diğer okul/kurumlara kayıt dönemlerinde giderek kayıt yaptırabilirsiniz.

Ancak önemli bir detayı atlamamak gerekir.

Devletin akşam liselerine yazıldınız. Tüm sınıflarında yüz yüze olan eğitimlerinizi tamamladınız. Ancak merkezi sistem olarak yapılan sınavlara girip , kültür derslerinden başarılı olup, yeterince krediye sahip olmadan açık öğretim liselerinden mezun olamazsınız.

Mesleki açık öğretim liselerinde (devlet gece lisesi, Devlet akşam lisesi) yüz yüze ğitimini tamamlayan öğrenciler, özel akşam liselerine geçerken meslek derslerinden aldıkları krediyi kullanamazlar. Bu durumda sadece ortak+seçmeli derslerinden aldıkları kredilerin karşolığı olan sınıflara geçiş yapabilirler.

Devlet akşam lisesi fiyatları: Devlet açık öğretim lisesi yada devlet gece lisesi diye adlandırılan, açık öğretim liseleri kayıt ücretleri, kayıt fiyatları  her kayıt yenilemde 50 tl olarak kamu bankalarına yatırılır.

Devlet aakşam lisesi kayıt yenileme fiyatları: her sınav dönemi: 50 TL

 

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz